TDOMF ERROR: Headers have already been sent in file /home/yaradan/public_html/wp-config.php on line 39 before session_start() could be called. This may be due to...

Anne ve Babaya İyilik İslamiyet cihad sevgi
Buradasınız:Anasayfa » YAŞAM VE DİN » ANNE VE BABAYA İYİLİĞİN ÖNEMİ

ANNE VE BABAYA İYİLİĞİN ÖNEMİ

İslam Dininde, Allah’a (c.c) Hz. itaat’ten sonra anne babaya itaat edilip iyilik yapılması emredilmiştir. Kur’an da şu şekilde yer almıştır. Rabbiniz yalnızca kendisine tapmanızı ve de anne babanıza iyilik etmenizi emir buyurmuştur. Bunlardan ikisinden birisi, yahut da her ikisi, sizlerin yanında ihtiyarlık çağına ulaşabilirlerse sakın olupta onlara öf bile demeyin onları azarlamayın, bağırıp çağırmayın onlara güzel sözler söyleyin, merhametli davranın ve şunu aklınızdan çıkarmayın: Yüce Allah ‘ım onlar beni nasıl meşaketlerle sıkıntılarla büyüttüler. Sende bunlara merhamet et, acı deyin.  Allah (c.c ) Biz insanoğluna anne ve babasına iyilik etmesini tavsiyre ettik. Annesi onları zayıflık üstüne zayıflık ile taşıdı, kiminin sütten ayrılması iki yıl sürdü . Bana ve Anne Babana şükret, dönüşünüz ancak banadır dedik.
İslamiyette cihad her şeyden üstün iken anne ve babaya iyilik etmek cihaddan da üstün tutulmuştur. Abdullah İbn Mesut sormuş, Allah’ın elçisi Peygamberimiz (s.a.v)‘e hangi amel Allah’a daha sevimli gelir diye sormuş ? ..

Cevaben, vaktinde kılınan namaz diye buyurmuş. Sonra hangi amel diye sormuş. Efendimiz buyurmuş Anneye Babaya yapılan iyilik sevgi şevkat demiş. Daha sonra nedir diye sormuş Efendimiz buyurmuşlar : Allah (c.c) Hz.’leri yolunda cihad etmek. Evet bir düşünelim müslüman kardeşlerim, Allah-u Tealanın anne babaya verdiği önemi..

Anne ve babaya karşı gelip onları üzmek çok büyük günahtır. Peygamber Efendimiz : Yaşlılık zamanlarında ihtiyaç hissettikleri zaman da, anne’sinin ve babasının rızasını kazanamayan kimsenin burnu yerde sürünsün diye beddua etmiştir. Allah (C.C) rızası babanın rızasındadır. Şanı yüce olan Allah’ın kızgınlığı babanın kızgınlığındandır, diye buyurmuştur. Bu konularda daha bir çok ayet ve hadisler vardır. Evlatları için gece uykularını feda eden herşeyimizle ilgilenen yetişmemiz için ömürlerini bizlere adayan ve bu dünyada bizleri en içten seven gözeten bu kutsal varlıkları sevmeli onları incitmemeliyiz. Yaşarken kıymetlerini bilip dualarını almalıyız.

Bu yazı 244060 kez okundu.

Yazar Hakkında

Yazı Sayısı : 489

Yorumlar (1)

Yorum Yaz

© 2013 Yaradan.com

Yukarı Dön