TDOMF ERROR: Headers have already been sent in file /home/yaradan/public_html/wp-config.php on line 39 before session_start() could be called. This may be due to...

MÜSLÜMANLIKTAN ÖNCE DÜNYA İslamiyet Cahiliyet Hukuk
Buradasınız:Anasayfa » Dinler Tarihi » MÜSLÜMANLIKTAN ÖNCE DÜNYA VE ARABİSTANIN DURUMU

MÜSLÜMANLIKTAN ÖNCE DÜNYA VE ARABİSTANIN DURUMU

Müslümanlık doğmadan önce İsa’dan çok sonraki altıncı yüzyılda o devrin iki büyük devleti olan Bizans ve İran imparatorlukları devamlı ve de kanlı savaşlara girmişlerdi. Mezheb ve Din kavgalarının hüküm sürdüğü bu ülkelerde huzur ve rahat kalmamıştı. Doğu ile Mısır’n eski kültür merkezleri olan Çin ve Hindistan da buhranlı devirler yaşanıyordu. Arabistan ve Ortadoğu’da daha evvelki peygamberlerin nasihatleri etkisini kaybetmiş putperestlik bir çok yerlerde eski kuvvetini kazanmıştı.
O senelerde özellikle Arabistan tam bir bilgisizlik ve gerilik içindeydiler daha sonraları Arabistan’daki bu devir Cahiliyet devri diye isimlendirildi. Sosyal ve İktisadi durum korkunçtu. Kabile hayatı yaşayan araplar sürekl, birbirleri ile çarpışıyorlardı. Kölelik ve kan davası almış başını gidiyordu. Kabilelerin ileri gelenleri kendilerini halktan ayrı ve üstün tutuyorlardı. Hukuk ve hak yerine kırbaç ve de kılıç konuşuyordu. Soygunların önüne kimse geçemiyordu. Kimse ne canından ne de Malından emin değildi. Tefecilik fakir olan kımı zenginlerin esiri haline getirmişti. Erkeklerin ve Kadınların malları sayılıyor. Hatta ve hatta mal gibi bir erkekten diğerine geçiyordu. Kız evlatlarına değer verilmiyordu. Kadınlara miras hakkı tanınmıyordu. Bu halk temizliğe önem vermediğinden çeşitli salgın hastalıklar birbirini takip ediyordu. Okuma yazma bilen yok gibi idi Ticaret işleri ile uğraşanlar dışında komşu ülkelerden bile haberleri yoktu. Arapların dini hayatları da inanılmaz geri idi. Putlara taparlardı. Hz. İbrahim’in Allah’ın birliğini ilan için yapmış olduğu Kabe’ye 360 tane put yerleştirmişlerdi..

Bu yazı 244030 kez okundu.

Yazar Hakkında

Yazı Sayısı : 489

Yorumlar (8)

Yorum Yaz

© 2013 Yaradan.com

Yukarı Dön