TDOMF ERROR: Headers have already been sent in file /home/yaradan/public_html/wp-config.php on line 39 before session_start() could be called. This may be due to...

NEDEN CUMA İslamiyet Cuma Kıyamet Hz. Adem İbadet
Buradasınız:Anasayfa » İslam Dini » NEDEN CUMA

NEDEN CUMA

ben bu sorunun cevabını çok merak ettim islamiyette,müslümanlıkta, bizde neden cuma günü hayırlı bir gündür özel bir nedeni mi var, varsa nedir?

Müminler için en hayırlı günü, Cuma günüdür. Müminlerin haftanın günleri içerisinde ki, bayram günü. Hz. Adem (a.s)’in Cuma günü yaratıldığı ve o gün cennete girdiği o gün cennetten çıkarıldığı, kıyamet in, o gün kopacağı hadislerle  belirtilmiştir. Cuma gün ve gecesi (Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece) geçmişlere rahmet ve dua okunur ruhları için Kur’an-ı kerim tilavet edilir. Cuma sabahı gusletmek çok iyidir.  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)buyurmuştur ki: ” Cuma gününün içinde öyle bir saat vardır ki, namazını dosdoğru kılıp Allah (c.c) Hz. lerine niyazda bulunup bir dilekte bulunsa Cenabı hak o kulunun dileğini geri çevirmez, mutlaka kabul eder. O öyle bir gündür ki, güneşin doğduğu en hayırlı ve üstün bir gündür. Gücümüzün yettiği kadar bu günümüzü ibaadet ve taatla geçirmeli kesinlikle gaflete düşmemelidir. Çokça selavat getirmelidir.

Bu yazı 250531 kez okundu.

Yazar Hakkında

Yazı Sayısı : 73

Yorumlar (3)

 • hikmet yildirim

  ALLAH razi olsun bu bilgilere ulastiran kardeslerimizden ben bu bilgileri paylasmak istiyorum facebook tan ama paylas kategorisi yok acaba bir nedenimi var beni aydinlatabilirmisiniz tesekkur ederim

  Cevapla
 • hiranur hilal yıldız

  süpersiniz yarına ödevim hazır

  Cevapla
 • Gulnara

  oncelik ile sizlere cok tesekurler etmek istiyorum, bu guzel seyleri gercekleri bizm ile paylasdiginiz icin Yuce Rabbim sizden Razi olsun, Musliman ailesinde Musliman olarak dogdum ama hic bir zaman bilmemissim, Allah okudugunuz duallari Kabul etsin.
   
  Saygilar ile 
  Gulnara 

  Cevapla

Yorum Yaz

© 2013 Yaradan.com

Yukarı Dön